Gelin Çiçeği Yakalama

Gelin çiçeği kapma yarışı, düğün ve ya nikah töreninin sonunda yapılan eğlence aktivitesi olarak bilinmektedir. Toplum üzerinde genel bir gelenek haline gelmiş bu eğlenceli aktivitenin ne anlama geldiği de merak konusu olmaktadır. Nişan kurdelesi yutmak, gelin ayakkabısının altına ismini yazdırmak ve gelin çiçeği kapmak gibi bir çok düğün geleneği bulunmaktadır. Bunların hepsi evlenme çağına gelmiş kızlar arasında yapılan aktivitelerdir.

Gelin Çiçeği Yakalama Geleneği

Gelin çiçeği kapma yarışı yapılacağı zaman; düğün ve ya nikah merasimleri sonunda, gelin ve damat salondan giderken evlenmek isteyen tüm kızlar toplanırlar.  Gelin arkası dönük bir şekilde arkasında bıraktığı bekar kızara doğru elindeki çiçeği fırlatır. Çiçeği yakalayan kızın kısa zamanda evlenileceğine inanılır. Genellikle hareketli bir şarkı eşliğinde yapılan bu aktivite, salondan hüzünlü bir ayrılış olmaması için de tercih edilmektedir. Tarihi çok eskilere dayanan ve artık geleneksel bir hal alan gelin çiçeği kapmanın anlamı bu şekildedir. Gelinler sırf bu aktiviteyi düşündüklerinden dolayı genellikle birisini saklamak için, birisini de atmak için olmak üzere iki tane gelin çiçeği yaptırmaktadır. Bu batıl inanca inanan da vardır inanmayan da vardır. Ancak iki kesim de bu eğlenceli aktiviteyi yapmayı tercih ederler. Anlamından çok, gelin ve arkadaşları için güzel bir anı bırakmak amaçlı yapılmaktadır.

Gelin Çiçeği Yakalama İçin Yapılması Gerekenler

Eğer siz de bir gelin çiçeği kapmak istiyorsanız öncelikle hareketli olmanız gerekmektedir. Rahat bir kıyafet ile düğün ya da nikah salonuna gitmeniz, sizin için uygun bir seçim olacaktır. Yakalama aşamasında ayakkabılarınızı da çıkarırsanız daha iyi hareket edersiniz. Gelinin bulunduğu konum ile sizin konumuz arasındaki mesafe de önemli bir etkiye sahiptir. Eğer gelin ve çiçeği isteyen kızlar arasındaki mesafe kısaysa en arkada bulunan kişi daha şanslı olacaktır. Çünkü kuvvetli bir şekilde atılan çiçek, ön kısımlara değil arka kısımlara ulaşacaktır. Boyunuz uzunsa en önde durabilirsiniz. Çünkü kol boyunuz diğer kızlara nazaran uzun olduğundan dolayı, daha önemli bir rol oynayacaktır. Çiçeğe sahip olmak için en kısa yöntem, gelinden çiçeğini size vermesini rica etmek olacaktır.

 

Yorum yapın