Gelin Çiçeği Nedir? Neden Atılır?

Gelin Çiçeği Tarihçesi

Bir genç kızın en çok hayalini kurduğu en büyük gün düğün günüdür. Düğün gününde tepeden tırnağa harika olmak isteyen gelinler, bunun için bir hayli çaba gösterirler. Gelinin en önemli aksesuarı, gelin çiçeğidir. Oldukça önemli olan gelin çiçeğinin tarihçesi çok eskilere dayanıyor. Düğünlerde bir çok kalıplaşmış adete çok önem veriliyor. Örneğin; bir çok ülkede, nikahta gelinler damadın ayağına basar. Aynı şekilde düğün sonrası gelinler çiçeğini bekar olan arkadaşlarına atarlar. Bu adetler farklı yerlerden ülkemize girmiş ve herkes tarafından uygulanır bir adet olmuştur. Gelin çiçeği, yıllardır gelinlerin aksesuarlarından biridir. Uzun yıllardır gelin çiçeğinin yıllar öncesinden gelen bir geçmişi var.

Gelin çiçeğinin tarihçesi İngiltere’den gelmiştir. 16. yüzyılda insanlar senelik banyolarını yaptıklarından hemen sonrasında, evlenirlermiş. O zamanın şartlarında sürekli yıkanmak imkansızmış. Mayıs ayında banyo yapar, Haziran ayında evlenirlermiş. Bu nedenle o gün güzel kokmamaları mümkün olamıyormuş. O zamanlar gelinlere güzel kokmaları için çiçek buketi yapılırmış. Gelinlerin güzel kokması için baskın esanslardan oluşan çiçeklerden yapılan buketi, gelin yanında ayin süresi boyunca taşırmış. Sonrasında yayılarak giden bu adet Ortadoğu da, güzel çiçek buketlerine tarhun bitkisi katılarak devam etmiştir. Tarhun oldukça acı bir bitkiymiş. Bunun anlamı, evliliğin yalnızca güzel günler değil, kötü günler olduğunu ifade etmesi için yapılan bir adetmiş. Sonrasında yıllar boyu yayılarak, günümüzde tüm gelinlerin kullandığı bir aksesuar haline gelmiştir.

Gelinin Çiçeğini Atma Adeti

Bu adetin çıkışı ise aynen şöyle olmuş. Yıllar öncesinde Orta Çağ Avrupa’sında, düğün sonrası gelinin arkadaşları gelini kovalayarak ondan bir parça kopartma telaşına düşerlermiş. Bunun nedeni ise gelinden bir parça kopardıklarında kendilerine şans, bereket ve kısmet getireceğine inanmalarıymış. Bu yüzden eski zamanlarda gelinlikler çok zarar görürmüş. Gelinliğin zarar görmesini önlemek için gelinler zaman içerisinde kumaş kesip atmaya başlamış ve en sonunda da çiçek atma adetinde karar kılınmış. Gelin çiçeğinin tarihçesi ne olursa olsun, gelinin en önemli aksesuarlarının başında geldiği kesin. Bu adetler devam ettiği sürece de gelin çiçeği popülerliğini hiç bir aksesuara kaptırmayacak gibi görünüyor.

Yorum yapın